Słowem wstępu, jak dobrze wiemy, nie każdy pobiegnie do sklepu po konsolę nowej generacji. Możemy jednak nieco przyspieszyć naszą aktualną Xbox One. W kilku prostych krokach przedstawię Wam, jak wymienić dysk HDD na SSD.

W niniejszym wpisie chciałem się skupić na konsoli Xbox, a właściwie na jej poprzednim wcieleniu, czyli serii Xbox One. Jedną z głównych i bardziej kluczowych cech nowej generacji konsol, będzie czas uruchamiania się gier. Jedni zapewne zakupią nowy sprzęt, inni jednak nadal będą korzystać z poprzednich urządzeń.
Zapewne każdy z nas jest sfrustrowany tym, jak dużo czasu tracimy na uruchomienie się ulubionego tytułu.
W dobie tanich nośników SSD możemy oczywiście ten proces znacznie skrócić. Musimy tylko wymienić nasz domyślnie zastosowany HDD, na dysk typu SSD.
Ceny nośników każdy łatwo sobie może wyszukać. Te o pojemności 1TB są już na tyle tanie, że możemy je nabyć w rozsądnej cenie. Pamiętajmy tylko, że maksymalna pojemność, jaką obsługują konsole Xbox One, to 2TB.
Wymiana HDD na SSD w Xbox One
Co będziemy potrzebować:
- Nowy dysk SSD
- Dysk HDD wymontowany z konsoli Xbox One
- Laptop lub PC z zainstalowanym systemem Windows 10
- 2x adapter Sata/USB (1 dla dysku źródłowego, 2 dla dysku docelowego)
- Torx T8 i T10
- Dowolne narzędzie do podważenia zaczepów obudowy konsoli
- Skrypt do wykonania kopii dysku HDD na SSD (link poniżej):

Ważne! Przeczytaj zanim przystąpisz do części praktycznej
UWAGA! Nie jest to poradnik o rozkręcaniu obudowy konsoli, zatem jeśli ktoś nie wie jak się dostać do dysku, polecam zapoznać się z dowolnym filmikiem instruktażowym. Dodatkowo nie ponoszę odpowiedzialności za błędy, które nie wynikają bezpośrednio z poradnika. Pamiętaj, robisz to na własną odpowiedzialność.
Zrzuty ekranu przedstawione są po angielsku, ponieważ to mój domyślny język systemu (myślę, że nie będzie z tym problemu). Pomimo tego, wszystko opiszę najprościej, jak potrafię.
Dla przykładu: Czas uruchamiania się Forzy Horizon 4 (HDD)
Zanim przystąpimy do akcji, sprawdźmy czas uruchamiania się przykładowej gry.
Moja testowa konsola to Xbox One 1TB Forza Edition. Uruchamiam grę Forza Horizon 4. Do momentu, w którym wciskamy przycisk A (aby uruchomić grę), upływa 58 sekund. Od momentu wciśnięcia A czekamy kolejno 1 min. 47 s. Prawie 3 minuty marnujemy na uruchomienie się gry. Śmiało można iść na kawkę.
Część praktyczna (Wymiana HDD na SSD w XBOX One)
OK, przystępujemy do pracy. Zakładam, że mamy już przygotowany HDD z konsoli, czysty SSD oraz 2 adaptery Sata/USB.
- 1 – Najpierw rozpakujmy pobrane archiwum ze skryptem (xboxonehdd-master-9.zip).
- 2 – Jednym z adapterów podpinamy nasz nowy dysk SSD do komputera/laptopa (będziemy potrzebować 2 wolne porty USB)

- 3 – Klikamy w Start na pasku zadań i wpisujemy diskmgmt, uruchamiamy wyświetloną aplikację.

- 4 – Po uruchomieniu programu partycjonującego, klikamy prawym przyciskiem myszy na nasz nowy dysk (u mnie jest to Dysk 3) i klikamy w Usuń Wolumen (w moim przypadku Delete Volume), potwierdzamy przyciskiem Tak/Yes.

- 5 – Teraz podłączamy drugim kablem Sata/USB nasz wykręcony z konsoli dysk HDD. W diskmgmt nasz dysk konsolowy ma następujący podział na partycje (u mnie jest to Dysk 4):

Wykonanie obrazu z HDD na SSD
- 6 – Wchodzimy do rozpakowanego folderu ze skryptem (xboxonehdd-master-9\xboxonehdd-master\win), klikamy prawym przyciskiem myszy na create_xbox_drive.bat i wybieramy Uruchom jako administrator.

- 7 – Uruchomi nam się okno jak poniżej. Wciskamy dowolny przycisk, aby kontynuować.

- 8 – Chcemy zduplikować nasz dysk, zatem wciskamy przycisk B

- 9 – Zostaniemy poproszeni o podanie numeru dysku źródłowego (czyli naszego HDD z konsoli, bo to jego kopię wykonujemy). W moim przypadku, to Dysk 4, więc wpisuję 4 i wciskam ENTER.

- 10 – Następnie podajemy numer naszego dysku docelowego (czyli nasz dysk SSD). W moim przypadku, to Dysk 3, wciskam przycisk 3 i ENTER.

- 11 – Musimy potwierdzić usunięcie danych na dysku SSD, wciskamy Y, a następnie ENTER.

- 12 – Wybieramy teraz pojemność naszego nowego dysku SSD. Mój ma 1TB, wciskam B, a następnie ENTER.

- 13 – W kolejnym kroku wciskamy Y, następnie ENTER.

Skrypt przystępuje do tworzenia obrazu dysku. Czas wykonania całej operacji będzie zależny od stopnia zapełnienia naszego HDD. W moim przypadku zajęło to ok. 4 godziny.

- 14 – Po zakończeniu, pojawi się informacja Script Execution Complete. Wciskamy dowolny przycisk.

W menedżerze dysków widzimy teraz identyczną strukturę partycji na naszym SSD, jak na HDD z konsoli (po 6 partycji na obu dyskach).

Niestety ich nazwy się nie zgadzają. Kolejnym krokiem będzie skorygowanie nazw partycji. W tym celu ponownie uruchamiamy nasz skrypt (Uruchom jako administrator). Po uruchomieniu wciskamy dowolny przycisk, aby kontynuować.
UWAGA! W celu uniknięcia popełnienia błędu i wybrania niewłaściwego dysku, ODPINAMY dysk źródłowy (dysk HDD).
- 15 – Aby skorygować nazwy partycji, bez formatowania dysku, wciskamy przycisk C (Fix GUID values…) i zatwierdzamy wciskając ENTER.

Wskazanie właściwego dysku i jego rozmiaru
Zostaniemy poproszeni o wskazanie dysku docelowego. W moim przypadku to Disk 3. Wciskam 3, a następnie ENTER. U Was analogicznie. Jeśli Wasz dysk będzie mieć numer 2, to wybieracie na klawiaturze 2, a następnie ENTER.
Skrypt wykona kilka czynności, po zakończeniu ponownie wprowadzamy pojemność naszego SSD. U mnie to był 1TB, zatem wciskam B i ENTER.
Po zakończeniu, wciskamy dowolny przycisk.

16 – W diskmgmt klikamy Akcja -> Odśwież. Pojawiają się naszym oczom właściwe nazwy partycji. To tyle. Mamy świeżutką kopię starego HDD. Przyszedł czas na podpięcie SSD do konsoli.

Porównanie czasu uruchomienia się Forzy Horizon 4
Przyszedł czas na włączenie stopera. Jak pamiętamy z początku wpisu, do momentu wciśnięcia przycisku A:
- HDD: 58 sekund
- SSD: 38 sekund!
Już na samym początku zyskujemy 20 sekund!

Od momentu wciśnięcia A do załadowania się gry:
- HDD: 1 minuta 47 sekund
- SSD: 36 sekund!!!
Zyskaliśmy 1 minutę 11 sekund!

ŁĄCZNIE ZYSKALIŚMY 1 minutę 47 sekund
Nie wiem jak Wy Panie i Panowie, ale mnie ten wynik zmiażdżył 🙂 Przyspieszenie czasu uruchamiania się gry na poziomie niemal 40% jest jak najbardziej mile widziane. Ocenę opłacalności inwestowania w dysk SSD pozostawiam każdemu z Was.
Dla kogo jest to rozwiązanie? Na pewno dla tych, którzy często grają w różne tytuły (np. kilka razy w tygodniu). Konsola nawet w trybie Instant-On po choćby 2 dniach nie jest w stanie utrzymać w pamięci uruchomionej gry. Dla mnie było to na tyle frustrujące, że zdecydowałem się zastosować dysk SSD. Śmiga, aż miło.
Pozostaje mi Wam życzyć powodzenia.
Sprawdź również:
1 Komentarz
fhfan · 14 stycznia, 2021 o 8:02 am
Fajny poradnik. Sporo pracy, ale myślę, że warto.