Od dłuższego czasu w mojej szufladzie pomiędzy dziesiątkami kabli, trytytkami, słuchawkami i innymi gadżetami leży sobie mój wysłużony Huawei Mate 10 Pro. Aktualny system to Android 10 (EMUI 10). Korzystając ze standardowego stylu ekranu głównego, postanowiłem ukryć kilka aplikacji od personalizacji wyglądu systemu, które nie używam, a niepotrzebnie zajmują miejsce na ekranie.

Ukrywanie aplikacji w EMUI 10

Byłem zdziwiony, ponieważ po aktualizacji do najnowszej wersji systemu ta opcja najwyraźniej została usunięta. Dawniej wykonywaliśmy gest powiększania (przybliżania) na ekranie głównym, aby aktywować ekran z możliwością wyboru aplikacji do ukrycia. Tym razem opcja ta zniknęła.

Włączenie funkcji ukrywania aplikacji w EMUI 10

Możemy w prosty sposób włączyć tę funkcję ponownie. Poniżej przedstawię W kilku prostych krokach, co musimy zrobić.

  1. Instalujemy na naszym Huawei’u/Honorze appkę Settings Database Editor (SetEdit)

https://play.google.com/store/apps/details?id=by4a.setedit22

https://www.apkmirror.com/apk/4a/settings-database-editor/settings-database-editor-2018-10-31-release/settings-database-editor-2018-10-31-2-android-apk-download/

2. Uruchamiamy SetEdit. Upewniamy się, że mamy zaznaczone opcje This Device i System Table. Następnie klikamy w + Add new setting.

SetEdit
SetEdit
ukrywanie aplikacji w EMUI 10
SetEdit

3. Wpisujemy: hw_launcher_hide_apps i zapisujemy zmiany (Save Changes). W kolejnym oknie wpisujemy wartość true i również zapisujemy zmiany.

SetEdit - ukrywanie aplikacji w EMUI 10
SetEdit

4. Uruchamiamy nasze urządzenie ponownie.

5. Aby ukryć dowolne aplikacje, wykonujemy gest powiększania na ekranie głównym. Pojawia się lista, w której zaznaczamy appki, które chcemy ukryć.

Ukrywanie aplikacji w EMUI 10
Ukrywanie aplikacji w EMUI 10

UWAGA! Menu z ukrytymi aplikacjami działa tylko w standardowym stylu ekranu głównego (nie w stylu klasycznym – szuflada z aplikacjami).