Przymierzasz się do zakupu smartfona z drugiej ręki? Jeśli pochodzi od polskiego operatora, warto najpierw sprawdzić na podstawie jego numeru IMEI, czy jest spłacony i nie grozi mu blokada.

Sprawdź IMEI

Zmierzyłem się ostatnio z dylematem zakupu 2-miesięcznego smartfona Huawei P40 Pro. Przeszukiwałem dziesiątki ogłoszeń na – chyba najsłynniejszej stronie ogłoszeń lokalnych – Olx. Trafił się ładny egzemplarz za naprawdę atrakcyjną cenę. Urządzenie zostało kupione pod koniec listopada 2020 roku w Orange. Sprzedający dodawał również fakturę potwierdzającą zakup towaru. Czego nie napisał w ogłoszeniu, to to, że formą rozliczenia są raty

Jak się mawia, dzieci wierzą w Świętego Mikołaja, a dorośli w okazje. Tak było w moim przypadku. Trafiła się “okazja”, do tego doszła ekscytacja związana z zakupem całkiem zacnego sprzętu w niskiej cenie. Dobrze, że zrobiłem sobie chwilową przerwę w finalizowaniu transakcji i dokładnie zacząłem wertować zdjęcie z fakturą. Dopatrzyłem się wspomnianych rat. Wypytałem sprzedającego o kilka szczegółów, po czym zaczął mnie ignorować. 

Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku – Rozmawiamy na tematy technologiczne…

Technologiczni Maniacy

Sprawdzenie IMEI u trzech operatorów

Nie twierdzę, że miało tutaj miejsce oszustwo. Być może kupujący zrezygnował ze względu na moją dociekliwość. Mimo wszystko trzeba mieć się na baczności przy kupowaniu jakiegokolwiek urządzenia pochodzącego od polskiego operatora. 

Jeszcze do niedawna Plus GSM i T-Mobile udostępniali swoje strony, na których możemy sprawdzić status telefonu na podstawie wprowadzonego numeru IMEI. Od początku lutego 2021 roku dołączył do nich również Orange

Obecnie kupowanie urządzeń od polskich telekomów jest loterią. Jeśli pierwotny nabywca przestaje spłacać raty, telefon zostaje zablokowany. Operatorzy w ten sposób dbają o swoje interesy. Niestety mogą w ten sposób ucierpieć osoby postronne. 

Poniżej zamieszczam linki do stron trzech operatorów, u których będziecie mogli sprawdzić informacje dotyczące obciążeń wybranego urządzenia:

T-Mobile – jak sprawdzić, czy smartfon może zostać zablokowany?

Operator udostępnia stronę, na której sprawdzimy status urządzenia. Podajemy IMEI i nasz e-mail, na który otrzymamy w odpowiedzi niezbędne informacje:

T-Mobile – sprawdź swój IMEI

T-Mobile - sprawdź swój IMEI
T-Mobile – sprawdź swój IMEI

Plus GSM – jak sprawdzić, czy smartfon może zostać zablokowany?

Zielony operator również udostępnił identyczne narzędzie:

Plus.pl – Sprawdź czy IMEI urządzania należy do Polkomtel

Plus - sprawdź swój IMEI
Plus – sprawdź swój IMEI

Orange – jak sprawdzić, czy smartfon może zostać zablokowany?

Od początku lutego 2021 roku do trzech wyżej wymienionych operatorów dołącza również Orange. Operator udostępnia identyczne w działaniu narzędzie do zweryfikowania statusu smartfona:

Orange – weryfikacja IMEI

Orange - weryfikacja IMEI
Orange – weryfikacja IMEI

Play niestety nie wypuścił jeszcze takiego narzędzia. Pewne jest natomiast, że powstanie i w chwili pojawienia się, wpis ten zostanie o nie zaktualizowany.

Sprawdź również:


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *