Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi w domu, czy mieszkaniu? Z naszym poradnikiem możesz wykonać kilka prostych czynności wpływających na polepszenie jakości sygnału.

Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi

Umiejscowienie routera Wi-Fi

Jednym z bardzo ważnych czynników, które wpływają na zasięg i siłę sygnału Wi-Fi jest miejsce, w którym znajduje się router. Jeśli dotychczas trzymałeś go w niskiej szafce pod TV, lub umieściłeś w np. pomieszczeniu gospodarczym, swoją pracę nad polepszeniem jakości sygnału Wi-Fi powinieneś rozpocząć od zmiany miejsca routera Wi-Fi. Powinien on znajdować się w takim miejscu, aby sygnał miał jak najmniej przeszkód do pokonania. Idealna lokalizacja routera, to “środek” domu czy mieszkania. Najlepiej umieścić go w otwartej przestrzeni z dala od innych urządzeń elektronicznych. Im więcej ścian, drzwi i innych przeszkód w pobliżu routera, tym większa szansa, że coś zakłóci Twój sygnał.

Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi
Router Wi-Fi

Rozkład anten

Routery wyposażone są w dwa rodzaje anten, wewnętrzne lub zewnętrzne. Jeśli Twój router posiada dwie anteny zewnętrzne, spróbuj ustawić je prostopadle do siebie — jedna skierowana pionowo, druga poziomo.

Sygnał pomiędzy routerem a Twoim urządzeniem jest maksymalizowany, gdy odbiornik i nadajnik pracują w tej samej płaszczyźnie. Niektóre urządzenia mają anteny pionowe, inne poziome. Posiadanie dwóch anten ustawionych prostopadle zapewni maksymalny odbiór sygnału bezprzewodowego.

Przełącz router na inny kanał transmisji

Jeśli mieszkasz w zatłoczonej dzielnicy lub w mieszkaniu, wybór odpowiedniego kanału może zmniejszyć zakłócenia i zwiększyć jakość Twojego sygnału Wi-Fi.

Polecane kanały to 1, 6 oraz 11, ponieważ nie nakładają się na siebie. Możesz użyć również aplikacji takiej jak Wifi Analyzer na Androida lub WifiInfoView na Windows, aby przeanalizować pobliski sygnał bezprzewodowy i zobaczyć, które kanały są najczęściej oblegane.

Zmień częstotliwość na 5 GHz

Kolejnym czynnikiem, który może wpływać na słabszą jakość naszej sieci Wi-Fi, może być domyślne ustawienie naszego routera na częstotliwość 2,4 GHz. Z tej samej częstotliwości korzystają również inne urządzenia elektroniczne (urządzenia biurowe, zdalnie sterowane zabawki, konsole, mikrofalówki itd.). Przełączenie routera na częstotliwość 5 GHz może znacznie wzmocnić sygnał naszej sieci Wi-Fi.

Zaktualizuj swój router Wi-Fi

Jeśli minęło już kilka lat od momentu zakupu routera, prawdopodobnie nadszedł czas na aktualizację jego oprogramowania. Technologia bezprzewodowa i internetowa bardzo się zmieniły w ciągu ostatniej dekady, a wiele starszych routerów nie obsługuje nowszych usprawnień, takich jak choćby obsługa prędkości przekraczającej 100Mb/s.

Repeater Wi-Fi

Doskonałym pomysłem będzie również zastosowanie tzw. repeatera Wi-Fi. Jest to niewielkie urządzenie, które odbiera sygnał od routera, a następnie przekazuje go dalej w lepszej jakości. Aby spełnił on swoją funkcję, należy tak samo, jak w przypadku routera zadbać o jego odpowiednie położenie. Krótko, mówiąc należy go umieścić w takim miejscu, gdzie nie będzie się znajdował blisko routera, ale będzie jednocześnie mieć dobry sygnał Wi-Fi.

Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi
Repeater Wi-Fi

Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi? Zastosuj sieci Mesh

Zastosowanie tzw. sieci Mesh (ang. siatka) na pewno wpłynie na zwiększenie sygnału naszej sieci Wi-Fi. Mesh jest zestawem sieci Wi-Fi, które połączone są ze sobą i tworzą jedną sieć. Dzięki niej, przemieszczając się po różnych pomieszczeniach, łączysz się z różnymi routerami, ale nadal w obrębie tej samej sieci.