Poznaj chip, który najprawdopodobniej będzie zasilał Galaxy S21.

Exynos 2100

Samsung Exynos 2100

Premiera Samsunga Galaxy S21 odbędzie się dopiero w czwartek, ale to nie powstrzymało południowokoreańskiego potentata od zaprezentowania innego produktu, który prawdopodobnie wiąże się z tym wydarzeniem. Jest nim procesor Exynos 2100, którego premiera odbyła się we wtorek podczas wirtualnej konferencji prasowej.
Nowy 5-nanometrowy układ zawiera ośmiordzeniowy procesor, w tym rdzeń Arm Cortex X1, taktowany zegarem o częstotliwości do 2,9 GHz, z trzema rdzeniami Cortex A78 i czterema energooszczędnymi rdzeniami Cortex-A55. Samsung twierdzi, że nowy procesor powinien zapewnić “ponad 30% wzrost wydajności wielordzeniowej” w stosunku do swojego poprzednika. Procesor graficzny Arm Mali-G78, ma mieć zwiększoną wydajność o “ponad 40%”.

Obsługa rozdzielczości do 200 megapikseli

Procesor sygnału obrazu (ISP) jest znacznie bardziej zaawansowany i może teraz obsługiwać rozdzielczość do 200 megapikseli. Jest on w stanie obsłużyć do sześciu aparatów i przetwarzać obrazek z czterech soczewek “jednocześnie”, co pozwala na zwiększenie wydajności zoomu i poprawę jakości obrazu podczas wykonywania zdjęć z ultraszerokim kątem widzenia.

Obsługa 5G

Poza ogólnym zwiększeniem wydajności, Exynos 2100 posiada również zintegrowany modem 5G, który obsługuje zarówno nisko- jak i średniopasmowe częstotliwości 5G (znane również jako sub-6GHz 5G), a także wyższą formę częstotliwości 5G znaną jako mmWave. Samsung twierdzi, że jego układ może obsługiwać maksymalne prędkości pobierania do 5,1 Gb/s w dolnym zakresie 5G oraz do 7,35 Gb/s w zakresie mmWave.

Dla porównania, chipset Snapdragon 888 firmy Qualcomm, który posiada również zintegrowany modem 5G, jest w stanie pobierać dane z prędkością do 7,5 Gbps i wysyłać informacje z prędkością do 3 Gbps.

Choć nie potwierdzili, że nowy procesor Exynos będzie zasilał Galaxy S21, to jest niemalże pewne, że będzie on dostępny w modelach sprzedawanych na rynku europejskim. Doskonale wiemy z historii, że Samsung na ogół używał własnej linii procesorów Exynos do zasilania międzynarodowych wersji swoich telefonów.

Sprawdź również:

Kategorie: Tech News